Książęcy kamień
stara strona
facebook 
Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Zwróconej :
Książęcy Kamień 2016

  • DSC_0067-Copy.JPG

17 września odbył się kolejny rajd turystyczny „Do Książęcego Kamienia” pod Sulisławicami, którego organizatorem był Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Źródło” w Sulisławicach.

Rajd, który ma już ośmioletnią  tradycję, prowadzi do  Książęcego Kamienia – głazu narzutowego z granitu szwedzkiego, ustawionego w XIV w. w miejscu, gdzie jakoby spotkali się książęta piastowscy: Bolko II Ziębicki, Bernard Świdnicki i Bolesław zw. Rogatką, aby uzgodnić granice ich księstw, które w tym miejscu się zbiegały.

Wedle legendy, po dokonaniu uzgodnień, zasiedli do uroczystej uczty. I takie jest przesłanie rajdu, którego uczestnicy spotykają się w tym miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się replika tego kamienia i dowiadują się o tej historii z odgrywanej scenki rekonstrukcyjnej, którą prezentują niezmiennie od początku członkowie Bractwa Rycerskiego Księstwa Ziębickiego z Ziębic. 

Następnie uczestnicy udają się do świetlicy wiejskiej w Sulisławicach, gdzie jest tradycyjny poczęstunek oraz dalszy ciąg programu historycznego i turystycznego. W tym roku rajd cieszył się szczególną popularnością. Brało w nim udział blisko 150 osób, którzy przyszli albo przyjechali na rowerach z następujących miejscowości: Ząbkowice Śląskie, Kluczowa, Piława Górna, Dzierżoniów i Przerzeczyn Zdrój. Uczestniczyli tez jako zaproszeni goście członkowie Czeskiego Klubu Turystów z Cervenego Kostelca. Warte podkreślenia jest tradycyjne już wyjątkowe zaangażowanie organizatorów, a w szczególności w przygotowanie posiłku dla uczestników przez przedstawicieli wsi z sołtysem Kamilem Kłopotem i Ireną Piotrowską na czele.